Сьогодні досить актуальним є питання як стягнути аліменти з чоловіка, який проживає за кордоном та не має доходів в Україні. У зв’язку із війною, дуже багато платників аліментів виїхали за кордон і найближчим часом не збираються повертатись до України.
Оскільки такі платники аліментів здебільшого не мають майна та доходів в Україні, реально стягнути з них аліменти фактично неможливо.
Однак, зазначене питання можна вирішити шляхом подання рішення Українського суду на виконання до країни де перебуває платник аліментів для їх стягнення у примусовому порядку.
Правові підстави для стягнення аліментів на території іншої країни врегульовані Конвенцією про стягнення аліментів за кордоном. Ця Конвенція укладена 20.06.1956 року у м. Нью-Йорк (далі Конвенція), до якої Україна приєдналась на підставі Закону України від 20.07.2006 р. № 15-V.
Зазначеним законом також визначено, що виконання функцій Органу, що приймає, та Органу, що передає, в Україні відповідно до ст. 2 Конвенції покладено на Міністерство юстиції України.
Статтею 5 Конвенції передбачено, що Міністерство юстиції України, на прохання позивача передає на виконання до країни де перебуває платник аліментів, судовий наказ, або будь-яке інше судове рішення, отримане позивачем для сплати аліментів у суді України.
В яких країнах можливо стягнути аліменти на підставі судового рішення України
Для забезпечення виконання Конвенції на території України прийнято Інструкцію, яку затверджено наказом Міністерства юстиції України від 29.12.2006 № 121/5, та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.12.2006 р. за № 1390/13264 (далі Інструкція).
Положеннями Інструкції визначено, що спрощена процедура стягнення аліментів згідно з Конвенцією застосовується у відносинах з такими державами:
- Австралія; Алжир; Аргентина;
- Барбадос; Бельгія; Білорусь; Боснія і Герцеговина; Бразилія; Буркіна-Фасо
- Ватикан; Великобританія;
- Гаїті; Гватемала; Греція;
- Данія;
- Еквадор; Естонія;
- Ізраїль; Ірландія; Іспанія; Італія;
- Кабо-Верде; Казахстан; Кіпр; Киргизстан; Колумбія;
- Ліберія; Люксембург;
- Македонія; Мексика; Молдова; Монако; Марокко;
- Німеччина; Нігер; Нідерланди; Нова Зеландія; Норвегія;
- Пакистан; Польща; Португалія;
- Румунія;
- Сейшели; Сербія; Словаччина; Словенія; Суринам;
- Туніс; Туреччина;
- Уругвай; Угорщина;
- Філіппіни; Фінляндія; Франція;
- Хорватія;
- Центральноафриканська Республіка;
- Чехія; Чилі;
- Швейцарія; Швеція; Шрі-Ланка.
Порядок подання судового рішення України, для стягнення аліментів з чоловіка, який проживає за кордоном
Якщо позивач (стягувач) проживає на території України, клопотання про стягнення аліментів направляються до Міністерства юстиції через міжрегіональні управління Міністерства юстиції України.
Клопотання оформляється на затвердженому Інструкцією бланку, та має містити таку інформацію:
- повне ім’я відповідача (боржника), дата народження, громадянство та, наскільки це відомо позивачу (стягувачу), його адреси протягом останніх п’яти років, рід занять і місце роботи і, по можливості, фотокартка;
- наявні відомості про фінансові та сімейні обставини боржника, у тому числі інформація про належне йому майно;
- будь-яка інша інформація, що може сприяти встановленню місцезнаходження боржника чи виконанню клопотання або яка визначена відповідною Договірною Стороною як необхідна.
До клопотання додаються належним чином оформлені судом, що виніс рішення, такі документи:
- копія судового рішення;
- довідка про те, що рішення набрало законної сили;
- довідка про часткове виконання або невиконання рішення на території України;
- довідка про те, що відповідач був належним чином повідомлений про день судового засідання, та копії документів, що це підтверджують, якщо відповідач не брав участі в судовому засіданні;
- копія протоколу судового засідання (або журналу судового засідання), під час якого справу про стягнення аліментів було розглянуто по суті;
- фотокартка стягувача.
Клопотання та документи, що до нього додаються, надаються українською мовою разом з перекладом на офіційну мову країни, на території якої пропонується здійснити визнання і виконання рішення.
Порядок розгляду клопотання
Територіальне управління юстиції перевіряє правильність оформлення клопотання із доданими документами та в разі потреби вживає заходів для їх дооформлення і надсилає до Міністерства юстиції України.
Після цього Міністерство юстиції України у встановленому порядку передає це рішення для подальшого виконання до країни де перебуває платник аліментів.
Отримавши рішення суду України, країна, в якій перебуває платник аліментів, вживає заходів щодо їх примусового стягнення та перерахування аліментів Позивачу (стягувачу) на рахунок, який буде вказано у клопотанні.
Якщо необхідна додаткова консультація, ви можете задати питання у коментарях, або зателефонувати адвокату за телефоном, що вказаний на сторінці “Контакти“
Залишити відповідь