Адвокат свідку

Під час досудового розслідування правоохоронні органи, як правило, не обходяться без допомоги свідків, які викликаються для надання інформації. Ситуації трапляються різні і не завжди людина може припускати різноманітність тих питань, які, гіпотетично, будуть задані їй слідчим. До нього можуть застосовувати психологічний тиск. Ще складніше, якщо потрібно зайняти правильну позицію в умовах, коли справа стосується родичів, колег по роботі, друзів та знайомих.

Щоб наслідки допиту особи, яка виступає як свідок у кримінальному процесі, не призвели до “сумного” становища для нього самого та/або його близького оточення, краще скористатися послугами адвоката.

Досвідчений та кваліфікований адвокат свідка у кримінальному процесі, пропонує свою юридичну допомогу та правовий захист тим, хто потрапив у складну ситуацію та не володіє знаннями процесуальних норм та своїх  прав.

Роль адвоката під час допиту

Головний обов’язок адвоката свідка у судовому засіданні – захист клієнта. Адвокат, проаналізувавши ситуацію, зможе надати своєчасні рекомендації щодо подальшої участі клієнта у судовому процесі. Крім того, присутність адвоката на допиті – це гарантія того, що правоохоронні органи не зможуть чинити протиправні дії та тиск.

Адвокат, вже в процесі надання свідчень, може надавати юридичні консультації своєму клієнту, тим самим убезпечуючи його від ризиків перекваліфікації зі статусу свідка до обвинувачених. Адже часто, використовувана слідчими органами, інформація направляється проти самого свідка. А все сказане під час досудового розслідування може бути використане надалі проти нього.

Обов’язки та права свідка

З моменту отримання повістки особа, яка викликається на допит, набуває правового статусу, як учасник кримінального процесу. В повістці має бути обов’язково зазначено наступне:

  • прізвище, ім’я, по батькові людини, якій адресовано документ;
  • статус, що викликається особи (свідок у кримінальному процесі);
  • місце, куди слід з’явитися для надання свідчень, дата та точний час;
  • прізвище, ім’я та по батькові слідчого;
  • пояснення наслідків, які можуть виникнути через неявку на допит.

Ухилення від надання свідчень шляхом неявки на виклик правоохоронних органів, веде до примусових заходів доставки для допиту. Тому з’явитися у вказане місце потрібно. Але при цьому свідок має право:

  • не відповідати на запитання слідчого, якщо йому не дають запросити адвоката;
  • відмовитися від надання будь-якої інформації проти осіб, з якими полягає у близькій спорідненості, а також проти себе;
  • отримати повну інформацію про кримінальну справу, в якій він проходить як свідок;
  • давати покази лише своєю рідною мовою;
  • ознайомитися із записами у протоколі допиту, а також вносити до нього правки та зауваження;
  • подати на оскарження прокурору або слідчому судді документ, що свідчить про неправомірні дії правоохоронних органів.

Повноваження адвоката

Єдиною перешкодою щодо виконання своїх повноважень адвоката свідка у судовому процесі є встановлений факт про представництво ним, інтересів інших учасників однієї й тієї ж справи. В іншому випадку, після завершення сторонами всіх формальностей, адвокат має право:

  • перебувати безпосередньо при дачі показань свого підопічного протягом усієї процесуальної дії;
  • надавати коротку юридичну консультацію свідку під час процесу при слідчому;
  • вносити записи до слідчого протоколу – це можуть бути зауваження щодо правильності та повноти занесення до документа відповідей, заяви про порушення, допущені слідчим стосовно його клієнта;
  • за згодою слідчого, ставити запитання клієнту, а також знімати питання співробітника правоохоронних органів, з обов’язковим занесенням до процесуального протоколу всіх вчинених дій.

Не завжди потрібна допомога адвоката свідку, але якщо виникли сумніви щодо стабільності цього статусу, або просто хочете бути захищеними від несподіваних правових колізій, то не варто ризикувати – рекомендуємо скористатися своїм правом на присутність адвоката під час надання свідчень у досудовому чи судовому процесі.