Питання
Добрый день. Я виновник ДТП. Есть полис автогражданки. После покупки полиса менял техпаспорт (ставил газ), поменялся только регион регистрации с Днепропетровкой области на Киев. Может ли страховая подать регрессный иск ко мне в связи с тем что регион в полисе отличается от текущего региона в техпаспорте?
Відповідь
Добрий день!
Відповідаючи на Ваше питання слід звернути увагу, що пунктом 1.7 статті 1 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі – Закон 1961-IV) передбачено, що забезпечений транспортний засіб – транспортний засіб, зазначений у чинному договорі обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності, за умови його експлуатації особами, відповідальність яких застрахована.
Відповідно до п. 1.8 ст. 1 Закону 1961-IV страховий поліс – єдина форма внутрішнього договору страхування, яка посвідчує укладення такого договору;
Пунктом 17.2. статті 17 Закону 1961-IV визначено, що поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності є документом, технічний опис, зразки, порядок замовлення, організації постачання якого затверджуються Уповноваженим органом за поданням МТСБУ.
Відповідно до підпункту 2.1.3 та 2.1.4 пункту 2.1 Положення про особливості укладання договорів обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, затвердженого Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27.10.2011 № 673 та Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 р. за № 1483/20221, при укладанні внутрішнього договору страхування страховик зобов’язаний:
- посвідчувати факт укладання внутрішнього договору страхування полісом обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, зразок якого затверджено Уповноваженим органом за поданням Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ).
- заповнювати поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів відповідно до порядку заповнення бланка поліса обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, який встановлюється МТСБУ.
Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 29.08.2011 № 558 затверджено зразок та технічний опис поліса обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Протоколом Президії МТСБУ від 01.09.2011 № 279/2011 затверджено Інструкцію про порядок заповнення бланку поліса обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів зразка 2011 року, форма якого затверджена розпорядженням Держфінпослуг від 29.08.2011 р. № 558
Відповідно до вказаної Інструкції в розділі «7. Забезпечений транспортний засіб (ТЗ)» зазначаються відомості про один транспортний засіб, який є забезпеченим за цим полісом, а саме: тип, номерний знак, марка, модель, рік випуску, ідентифікаційний номер VIN (сімнадцятизначний) транспортного засобу або у разі його відсутності – номер кузова (шасі, рами) та населений пункт місця його реєстрації. У разі відсутності в технічному паспорті відомостей про ідентифікаційний номер VIN, номер кузова (шасі, рами) транспортного засобу робиться запис “б/н”.
Отже, із зазначеного стає зрозумілим, що обов’язковою характеризуючою умовою забезпеченого транспортного засобу є зазначене в полісі обов’язкового страхування населеного пункту місце його реєстрації.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про страхування» страховий випадок – подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов’язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі.
Статтею 9 Закону України «Про страхування» визначено, що страхове відшкодування – страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 26 Закону України «Про страхування» підставою для відмови страховика у здійсненні страхових виплат або страхового відшкодування є подання страхувальником свідомо неправдивих відомостей про предмет договору страхування або про факт настання страхового випадку.
Враховуючи зазначене страхова компанія, формально посилаючись на змінене місце реєстрації Вашого автомобіля може не визнавати цей автомобіль забезпеченим транспортним засобом за укладеним полісом та відповідно не здійснювати страхового відшкодування.
У тому випадку, коли страховик здійснив виплату, особі яка отримала шкоду внаслідок ДТП, то відповідно до ст. 27 Закону України «Про страхування» та ст. 1191 Цивільного кодексу України до страховика переходить право зворотної вимоги до винної особи.
Однак з іншої сторони, у Вас є поліс обов’язкового страхування, в якому наявні всі родові ознаки забезпеченого транспортного зсобу, та страхова компанія за ним здійснила страхове відшкодування, а отже фактично визнала чинність вказного полісу, що дає Вам можливість у суді відстоювати свою позицію щодо безпідставності заявлення регресного позову в тому числі із посиланням на ст. 38 Закону 1961-IV, яким передбачений перелік випадків, коли страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду, зокрема:
- якщо він керував транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
- якщо він керував транспортним засобом без права на керування транспортним засобом відповідної категорії;
- якщо він після дорожньо-транспортної пригоди за його участю самовільно залишив місце пригоди чи відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду щодо стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, або вжив алкоголь, наркотики чи лікарські препарати, виготовлені на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником);
- якщо дорожньо-транспортна пригода визначена в установленому порядку безпосереднім наслідком невідповідності технічного стану та обладнання транспортного засобу існуючим вимогам Правил дорожнього руху;
- якщо він не повідомив страховика у строки і за умов, визначених у підпункті 33.1.2 пункту 33.1 статті 33 цього Закону;
- якщо страховий випадок настав з використанням забезпеченого транспортного засобу в період, не передбачений договором внутрішнього страхування (при укладенні договору страхування з умовою використання транспортного засобу в період, передбачений договором страхування).
Залишити відповідь