Чи підлягає нотаріальному посвідченню договір оренди автомобіля ФОП

Чи потрібно посвідчувати нотаріально договір оренди авто ФОП

Велика Палата Верховного Суду відповідаючи на питання, чи підлягає нотаріальному посвідченню договір оренди автомобіля ФОП, згідно із ч. 2 ст. 799 ЦК України, зазначила, що в даних правовідносинах слід керуватися не лише суб’єктним складом. Оскільки важливим є також зміст самих правовідносин, та чи є такі відносини господарськими.

Тому необхідним є встановлення правового статусу фізичної особи в цих правовідносинах. Діє вона у власних інтересах. Чи як суб’єкт господарювання, який орендує транспортний засіб із метою його використання у своїй господарській діяльності.

Обгрунтування позиції суду

Зазначена позиція ґрунтується, зокрема, на системному тлумаченні приписів господарського законодавства. Згідно з яким із моменту державної реєстрації ФОП фізична особа фактично перебуває у двох правових статусах – як фізична особа та як ФОП.

Водночас наявність статусу підприємця не свідчить про те, що така особа діє як підприємець у всіх правовідносинах. Або ж що всі подальші правовідносини за участю цієї особи мають ознаки господарських. Адже фізична особа продовжує діяти як учасник цивільних відносин, серед іншого, укладаючи правочини для забезпечення власних потреб, придбаваючи нерухоме та рухоме майно тощо.

У цій справі власник автомобіля звернувся до суду з позовом про відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок ДТП. Позивач зазначав, зокрема, що є підприємцем і свій автомобіль використовував також для здійснення підприємницької діяльності. Після його пошкодження був змушений орендувати автомобіль в іншого ФОП. Та сплачувати орендну плату, яка, на його думку, також підлягає відшкодуванню відповідачем.

Суди попередніх інстанцій зробили висновок про наявність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача витрат за договором найму (оренди) транспортного засобу.

ВП ВС зазначила. Оскільки договір оренди транспортного засобу укладено між двома ФОП. З метою використання орендарем транспортного засобу у своїй підприємницькій діяльності для отримання прибутку. То не можна вважати, що в цих договірних правовідносинах позивач діяв як фізична особа. А тому немає підстав для висновку про необхідність нотаріального посвідчення такого договору оренди відповідно до вимог ч. 2 ст. 799 ЦК України.

Постанова ВП ВС від 14 червня 2023 року у справі № 125/1216/20 (провадження № 14-25цс23)

З іншою цікавою судовою практикою можливо ознайомитись на нашому сайті у відповідному розділі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *